Національний природний парк «Слобожанський»
Національний природний парк «Дермансько-Острозький»
Гетьманський Національний природний парк
Нацiональний Природний парк “ГУЦУЛЬЩИНА”
Національний природний парк "Верховинський"
YT_WEDNESDAY, 22 YT_MAY 2019
26 червня
за 18 - 20 червня 2014 року
Основна категорія: Прес-центр
Щодо звинувачень на адресу керівництва Мінприроди стосовно участі у корупційних схемах

УНН, 20.06.14, 15:40

Мінприроди "відмиває" мільйони на небезпечних відходах

Керівництво Мініекології та природних ресурсів, а також ряд депутатів і бізнесменів підозрюються в участі у корупційних схемах, пов'язаних з утилізацією відпрацьованих масел. Про це повідомляє УНН з посиланням на "Багнет". Йдеться, зокрема, про махінації з коштами, які платять імпортери даної групи товарів. Згідно зі схемою, після перетину кордону, вже в Пункті екологічного контролю імпортерів змушують укладати договори на утилізацію з фіктивними фірмами. Ліцензії утилізаційним компаніям видає Мінприроди, а сполучною ланкою між ним і ВЕК виступає Державна екологічна інспекція та її відділення на місцях.

За наявною інформацією, тільки з кінця лютого 2014 року, коли міністерство очолював представник “Свободи” Андрій Мохник, імпортери перерахували на рахунки фіктивних фірм близько 60 млн. грн. Торік ця цифра становила 150 млн. грн., з яких до бюджету дійшли 2-3 млн. грн.Гроші через мережу конвертаційних центрів розподіляються між учасниками схеми.

Як стверджується, начальники відповідної екологічної інспекції отримували 10% від отриманої суми, а 50% через радника голови Мінприроди А.Нетребу нібито отримували головні куратори схеми. Серед них, окрім міністра Мохника та начальника Держекоінспекції М.Казимира, називають прізвища нардепів від “Свободи” О. Гелевея та І. Кривецького (за наявною інформацією, депутати контролюють кадрові призначення в міністерстві та Держекоінспекції, в тому числі за допомогою органів прокуратури, яку донедавна очолював “свободівець” О. Махніцький), а виконавцями рішень виступають заступник міністра О. Настасенко і М. Казимир (вони відповідають за видачу ліцензій фіктивним фірмам).

Серед учасників схеми називають і начальника відділу екологічного та радіологічного контролю на митній території України у складі Держекоінспекції Є. Рябоконя. Відповідальними за акумуляцію та контроль за зібраними коштами називають нардепа Гелевея і депутата Київської обласної ради Дмитра Бабича, які курирують “підставні” підприємства ТОВ “Експосервіс”, ТОВ “Укрекогруп” і ТОВ “Сантаун”. Зазначається, що відпрацьоване масло при таких схемах не утилізується: воно або нелегально продається під виглядом звичайного, або викидається, створюючи загрозу для екології.

Реагування органу влади на проблему:

20 червня 2014 року з’явилась стаття «ЗМІ: Мінприроди "відмиває" мільйони на небезпечних відходах».Цей матеріал пізніше передрукували інші сайти, в тому числі й інформаційні.

З приводу інформації, наведеної у статті «Мінприроди "відмиває" мільйони на небезпечних відходах», вважаємо за необхідне зазначити наступне.

Задля реалізації екологічної політики України, збереження безпечного для існування навколишнього середовища, захисту населення країни від негативного впливу, зумовленого забрудненням небезпечними відходами, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 17.12.2012 року № 1221 «Деякі питання збирання, видалення, знешкодження та утилізації відпрацьованих мастил (олив)», якою зобов’язано підприємства, що виробляють або імпортують мастила (оливи), самостійно забезпечити збирання, видалення, знешкодження та утилізацію відпрацьованих мастил (олив) або укласти договір про виконання цих робіт. Тобто, саме виконання постанови Кабінету Міністрів, що спрямована упередити забруднення довкілля відпрацьованими мастилами, автор статті розуміє як «імпортерів змушують укладати договори на утилізацію».

Імпортери мастил (олив), відповідно до вимог вказаної постанови, можуть або самостійно забезпечити утилізацію відпрацьованих мастил, або ж укласти договір з підприємством, що має ліцензію на право поводження з небезпечними відходами. Станом на 27.02.2014 року, тобто до зміни керівництва Мінприроди, такі ліцензії отримали 176 підприємств.  

З моменту, коли міністерство очолив А.В. Мохник, видано лише 2 ліцензії, в тому числі й товариству  «Нафтохім Прикарпаття», яке вже більше 100 років займається переробкою нафтопродуктів та має в наявності матеріально-технічну базу, що може конкурувати з провідними країнами світу у цій галузі, проте близько двох років Мінприроди відмовляло у отриманні ліцензії на поводження з небезпечними відходами, посилаючись на недостатність виробничих потужностей.

Варто відмітити, що рішення про видачу ліцензії приймається Мінприроди колегіально, в тому числі за участі представників служби безпеки та науковців.

За інформацією правоохоронних органів, у сфері поводження з небезпечними відходами досі діють злочинні схеми, запроваджені попередньої владою. Наразі Державна екологічна інспекція України вживає вичерпних заходів по відпрацюванню підприємств, що не виконують взяті на себе зобов’язання знешкоджувати відпрацьовані мастила (так звані «фіктивні» підприємства), незважаючи на те, що керівники територіальних екоінспекцій продовжують саботувати роботу, не виконують доручень та штучно створюють обставини, що перешкоджають здійсненню кадрових змін (16 керівників наразі перебувають на лікарняному).

Згідно з даними Державної екологічної інспекції України з початку року було імпортовано 78 937 485 літрів мастил.

Важливо: 73% коштів, що сплачені всього за утилізацію мастил, отримані трьома підприємствами, що не згадуються в статті  «Мінприроди "відмиває" мільйони на небезпечних відходах». Діяльність цих трьох підприємств наразі перевіряється спільно з органами служби безпеки. Інформація про виявленні порушення під час перевірки буде направлена до правоохоронних органів для прийняття рішення відповідно до кримінально-процесуального законодавства.

До слова, підприємства ТОВ «Екопросервіс» та ТОВ «Сантаун» протягом березня-травня поточного року взагалі не здійснювали діяльність (згідно з постановою КМУ № 1221). А на підприємство ТОВ «Укрекогруп» за вказаний період надійшло близько 100 тис. грн. за надання послуг з утилізації мастил.

Тому твердження щодо участі у 2014 році згаданих підприємств в корупційних схемах є абсолютно необґрунтованими.

Окремо звертаємо увагу, що Мінприроди спільно з громадськістю опрацьовує питання внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.12.2014 № 1221. Так, на зустрічах керівництва Мінприроди з представниками Європейської Бізнес Асоціації  08.04.2014 та з представниками найбільших імпортерів і виробників нафтопродуктів 17.04.2014 було вирішено створити спільну Робочу групу для розроблення проекту постанови Кабінету Міністрів України про внесення змін до зазначеної постанови Уряду.

Проект розробляється для врахування проблемних аспектів поводження з мастилами (оливами), зокрема використання базових мастил для виробництва інших найменувань товарної продукції; реекспорту мастил; використання мастил у приладах, з яких відпрацьовані мастила (оливи) не повинні збиратися за технологічними умовами.

26.06.2014 року відбулась друга зустріч керівника міністерства – Андрія Мохника та його заступника – Олександра Настасенка із представниками Європейської Бізнес Асоціації, на якій обговорювали важливі  питання про збір за утилізацію відпрацьованих мастил (олив): щодо внесення змін до постанови  КМУ 1221 від 17.12.2012 або її скасування. Всі зауваження та пропозиції представників бізнесу було вислухано та взято до уваги.

Back to top